مرکز طب کار سلامت سام پارس
شنبه تا چهارشنبه: ۱۶-۸ و پنج شنبه: ۱۲-۸ جمعه ها: تعطیل
تلفکس: ۸۸۹۱۴۸۸۷-۰۲۱

آخرین مطالب آموزشی

خوش آمد

به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
به سایت طب کار سلامت سام پارس خوش آمدید
روزها و ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۱۶-۸ و پنجشنبه ۱۲-۸
Title Image

شنوایی سنجی

ادیومتری

شنوایی سنجی

شنوایی سنجی یا ادیومتری آزمونی بدون درد در مراکز طب کار بوده و در اصطلاح غیرتهاجمی است و به منظور تعیین و بررسی میزان شنوایی افراد صورت می گیرد. گوش انسان با شنوایی طبیعی، قادر به کشف طیف وسیعی از صداها از فرکانس های ٢٠ تا ٢٠٠٠٠ هرتز است. اما تست شنوایی در فرکانس های بین ٢٥٠ تا ٨٠٠٠ هرتز که مربوط به صداهای گفتاری هستند ارزیابی می شود.

شنوایی سنجی چگونه انجام مي شود؟

شنوایی سنجی یا ادیومتری توسط ابزاری به نام ادیومتر یا شنوایی سنج انجام می شود. ادیومتری وسیله  سنجش کمی و کیفی سیستم شنوایی است که بوسیله آن می توان مجموع آزمایشات مربوط به سیستم شنوایی را انجام داد. کار این وسیله ایجاد سیگنال های صوتی با فرکانس های خالص و با شدت های متفاوت است که می توان با کمک آن آستانه  شنوایی هر فرد را در فرکانس بدست آورد. آستانه شنوایی عبارت است از کمترین مقدار انرژی صوتیکه بتواند باعث ایجاد احساس شنوایی شود.

آزمایش ادیومتری اصوات خالص شامل دو دسته زیر است:
– آزمایش انتقال راه هوایی
– آزمایش انتقال استخوانی
با ترکیب این دو رشته آزمایش می توان برآورد تقریبا کاملی از وضعیت شنوایی بیمار بدست آورد.

شنوایی سنجی یا ادیومتری یکی از آزمون های معاینات ادواری در مراکز طب کار می باشد. مشاغل پر سر و صدا و دارای آلودگی های صوتی زیاد و یا آسیب فیزیکی به گوش از جمله عواملی است که می تواند باعث کاهش شنوایی شود. محاسبه میزان آسیب دیدگی شنوایی با استفاده از دستگاه ادیومتری یا شنوایی سنجی کمک می کند که بتوان درمان و یا تقویت کننده ی صدا (سمعک) مناسب را انتخاب کرد.

شنوایی سنجی یا ادیومتری در معاینات طب کار

آزمون های ادیومتری در اتاقک های عایق صوت انجام می شود. بیمار داخل اتاقک روی صندلی می نشیند و هدفون هایی بر روی گوشش قرار داده می شود. هدفون ها به دستگاه ادیومتر وصل هستند. بیمار باید به هنگام شنیدن صدا دکمه پاسخ را فشار دهد یا دستش بالا بیاورد ادیولوژیست کمترین شدت صدای شنیده شده در هر فرکانس را بر روی ادیوگرام رسم می کند.

آمادگی های قبل از آزمون شنوایی سنجی

برای آن که نتیجه ادیومتری حاصله دقیق باشد شما باید اقدامات قبل از شنوایی سنجی را بدانید، به این منظور باید حتما توجه داشته باشید که گوش شما موم نداشته باشد و همچنین درگیر با سرماخوردگی یا عفونت های گوش نباشید. در این صورت امکان تداخل در نتایج وجود دارد. ازمون ادیومتری نیاز به آمادگی خاصی ندارد. سعی کنید در طول آزمون بی حرکت و ساکت باشید تا ادیولوژیست بتواند دقیق ترین پاسخ ها را ثبت کند. 

نمودار شنوایی

نمودار شنوایی تصویری از قدرت شنوایی افراد می باشد که در نتیجه انجام شنوایی سنجی بدست می آید نشان دهنده میزان شنوایی قابل استفاده فرد می باشد در این نمودار آستانه شنوایی یا آهسته ترین صدایی که فرد می تواند در هر فرکانس بشنود مشخص می شود.

نمودار شنوایی در شنوایی سنجی یا ادیومتری

همچنین میزان کم شنوایی هر گوش را نشان می دهد. کم شنوایی انواع مختلفی دارد که متخصصان آن را به چهار نوع اصلی تقسیم بندی می کنند:

  • کم شنوایی عصبی
  • کم شنوایی انتقالی
  • کم شنوایی آمیخته
  • کم شنوایی حسی-عصبی

برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن های مرکز طب کار سلامت سام پارس تماس حاصل فرمایید.

تماس بگیرید
instagram
sms
whatsapp
telegram
map
phone
waze